Blog
09
05
2015

Benč a ramenový problém (bench press)

Od Pavla 2

Minule jsem narazila na téma velká trojka a bezpečnost jednotlivých cviků.

Nesnáším to… Fakt! Stejně jako všichni vzpěrači, jsem alergická na tu otázku, která téměř vždy následuje po tom, co se zmíníš o tom, že vzpíráš. Sakra, benč přece nepatří do vzpěračských cviků… ale… I když se to mně osobně nelíbí (myslím si, že jako ukazatel opravdové síly je rozhodně relevantnějších cviků – tedy především pozved a dřep), patří benč neoddiskutovatelně na první místo v žebříčku poměřování se, kdo jak je moc vetší a silnější návštěvník posilovny.

Benč prostě cvičí všichni. Kulturisté, bikináři, náhodní kolemjdoucí, babičky i dědečkové. Na rozdíl od dřepovacího stojanu (kde je častěji k vidění bicepsové zdvíhání velké činky, než dřepy), je benčovací lavice neustále v zápřahu.

Proč benč všechny tak fascinuje? Určitě chtějí mít všichni koziska, jako měl Arnold. Taky navyšovat počet kotoučků, ale hlavně… benč je na první pohled ze základních cviků nejsnadnější a technicky nejméně náročný. Opak je ale pravdou…

Pokud Tě u benče bolí ramena, asi to neděláš úplně dobře…

Benč se na první pohled opravdu jeví, jako snadný a bezproblémový cvik. Vždyť se u něj leží, že…

Jasné… lehni a zvedej. No a pak je tu asi milion takových drobných detailů…

Zkazit se toho dá opravdu hodně. Pokud děláš benč dobře, zabírají Ti u něj téměř všechny svaly celého těla.

Největší zdravotní riziko jsou ovšem ramena. (tedy pokud pomineme to, že si méně šikovní, či více egoisticky založení jedinci mohou pustit činku na papuli.)

Jen si představ ten rozdíl, když ležíš jak placka, s nohama na lavici a nebo když dostaneš hrudník výše a ramena správně zapakuješ. Velmi podstatně se změní úhel v rameni a ano, to je to, co rozhoduje o tom, jestli budou v pohodě a nebo jestli si je dříve, či později odpálíš….

Jak tedy na to?

Pakuj jak o život!

Co to po mě sakra chceš?

Abys ramena správně zapakoval, musíš dostat hrudník výš.

Nemluvím o mostu, který dělají lifteři na závodech, aby si zkrátili dráhu, mluvím o tom, že bys měl mít záda v neustálé tenzi. Stejně jako zbytek těla, ale o tom jindy….

Ramena tlač dolů, co nejdále od uší a k sobě. Pravé rameno k levé kyčli, levé rameno k pravé. Stejně jako želva zatahuje hlavu do krunýře, ty zatáhni ramena do kloubních pouzder. To otevře tvůj hrudník, ale především podstatně snižuje riziko jejich nechtěného zatížení a tedy zranění.

Schválně si zkus, jak moc se změní dráha, když lehneš na lavičku lemroidně a když se trochu posnažíš a zapakuješ…

Zkus si stoupnout, natahnout ruce před sebe a silou ohýbat imaginární tyč. Cítíš zapojení latů? Tak to je správně. To stejné bys měl dělat u benče.

Lámej činku!

Ramena nejsou jedinou problematickou partií, ale bývají tou nejčastější příčinou zranění u benče. Proto jsem jim věnovala první článeček o benči. V tom dalším se podíváme na správný úchop a dráhu pohybu.

Pokud budeš mít problém, dotaz, připomínku, piš.

Pokud se článek líbí, sdílej, lajkuj, pošli kamarádům…

A hlavně… trénuj a přemýšlej 🙂

11053181_1585629221707103_1566086928513474028_n

10413289_1585629181707107_292199292216130477_n

Komentáře
2
Jarda

Díky, moc mě.to pomohlo.
Super článek.

Pavel

Nejlepší článek na techniku Bench pressu

Zanechat komentář

rezervační systém   English