Blog
05
05
2015

Dneska něco málo o jídle

Od Pavla 0

Jídlo je děsně kontroverzní téma. Každý je odborník, každý má svůj a jediný správný názor….

Jenže ono je pro nás, naši existenci, výkonnost a zdraví fakt zásadní.

I přes to, že se různé zdroje velmi liší, nahodím tak nějak střídmější číslo – 70 %

Tak asi takový vliv má strava na veškeré životní funkce, sportovní a pracovní výkon, zdraví, stres a nálady, spánek, kvalitu pleti, plodnost… no, prostě na co si vzpomeneš.

Když tak pozoruji lidi kolem sebe, mám čím dál tím víc pocit, že se (co se jídla týče) separují na dvě skupiny. Ty, co neřeší vůbec nic a prostě jedí, co jim přijde pod ruku od mekáče, po polívky z pytlíku. A druhou skupinu, co je jídlem tak nějak posedlá a neustále vše počítá, zkoumá, vyhodnocuje a budí se v noci ze sna s děsem a hrůzou, že si dali o 12g tuku víc, než měli.
Je třeba to řešit především s rozumem a co možná nejsnadněji, aby ses z toho nezbláznil a celý Tvůj život se netočil jen kolem žrádla.

Nebuď otrokem jídla!

Takže ta správná cesta asi nebude nesmyslně počítat kalorie, vážit si jídlo a být vlastně v permanentním stresu.

Ve svých článcích o jídle a stravování Ti chci pomoc najít cestu, jak se budeš cítit v pohodě s tím, jak jíš, žiješ. Nechci Ti nic nakazovat, ani Tě měnit. Ty si najdi způsob stravování, který právě a jen Tobě vyhovuje a bude pro Tebe přijatelný a především dlouhodobě udržitelný.

Nečekej ode mne návody, co smíš, nesmíš, musíš…

Pamatuj si – i malá změna k lepšímu může udělat velký výsledek.

Předem se omlouvám, že jsem chvílemi tak ostrá, ale stejně, jako mě vytáčí špatní trenéři, kteří rakví své klienty, vytáčí mě diety a doporučení pseudoodborníků, které ničí Tvoje zdraví…..

Kolik už toho bylo na tohle téma napsáno?

Myslím, že i kdybys do konce života nedělal nic jiného, než četl články a odborné publikace, stejně nemáš šanci to všechno stihnout.

Jasné.. a teď se ptáš – jak se v tom mám tedy sakra vyznat?

Jak mám vědět, kde je pravda, která cesta je ta správná, když se v tom ani odborníci neshodnou?

Odpověď je jednoduchá – neexistuje nic, jako univerzální jídelníček, který sedne každému!

To je třeba si uvědomit hned na začátku.

Takových převratných a super hyper super ultra mega skvělých diet a postupů už tu bylo. A vždycky se najde někdo, komu to spíše ublíží.

Abych tě trochu uvedla do děje. Je mraky výzkumů na všechno. Dneska je totiž děsně moderní dělat výzkumy. Výzkumy se dělají na to a ono a většinou to zadávají (a platí) firmy, které to, či ono vyrábí. Celkem legrace…

Bohužel ani spousta vědeckých, nebo spíše „vědeckých“ prací nemusí být úplně relavantních.

A také se, jako ostatně všechno, i pohled na výživu s časem mění.

Existuje spousta zažitých mýtů a polopravd, které lidé, kteří se vyloženě nezajímají mají zafixované, jako dogma.

A bohužel tito lidé jsou i v řadách doktorů….

Klidně si mysli, že jsem vyvrhel, ale stojím si za tím, že to, co řekne doktor prostě svaté není. Je jistě spousta skvělých odborníků, kapacit ve svém oboru, ale pak je také spousta těch, co zabředli u toho, že po více, než dvou žloutcích z vajec pozřených v jednom jídle, do roka a do dne umřeš.

Nedávno vydala Světová zdravotnická organizace oficiální prohlášení ohledně „nebezpečnosti“ cholesterolu. Opravdu by mě zajímalo, kolik českých doktorů si onu věc náležitě prostudovalo a postupuje dle nových vědeckých tezí. A kolik z nich o ničem takovém ani neví. Smutná věc…

Stejně jako neustálé nesmyslné předepisování ATB. A takhle bych mohla pokračovat….

Když jsem u toho, nedávno se mi do ruky dostala „dieta při onemocnění dnou“ a přísahám, že bych toho člověka, kdo tohle sesmolil nejraději přišpendlila někam do průvanu. To snad ne! Tohle, že dostávají ti nebozí pacienti od lékařů? Taková reklama na smrt… Bylo to něco jako zabij se jídlem, garance smrti do několika let!

Za tu dlouhou dobu, co se tímhle zabývám mi rukama prošlo opravdu spousta případů všeho možného. Těch diet, zaručených diet, co už jsem odposlouchala a načetla od svých klientů…

Kolikrát si říkám, že lidé, co tohle tvoří ani nemůžou mít rozum… no a kdybych za každé to „ale to psali v na internetu/v blesku/říkali na nově, tak to přece musí být pravda,“ dostala korunu, je ze mě boháč.

Ne opravdu, ne… není! Tyhle informace mají vypovídající hodnotu nula. Oni prostě jen musí něco řešit…

Tak co teda s tím, no?

Jak už jsem jednou psala… nečekej ode mne návody. Můžu Ti ale dát pár základních a jednoduchých informací, které když si zpracuješ a zapracuješ do svého režimu, nemůžeš sáhnout vedle.

O tom podrobněji ale až příště. Téma jídlo je tam obsáhlé, že bych si s ním vystačila ještě tak na bambilion článků…

Budu se snažit Ti postupně předávat ony informace, které Tě donutí nad věcmi přemýšlet. To je totiž přesně to, co já chci. Nechci, abys slepě následoval. Nechci, abys věci, které si přečteš bral jako svaté. Chci, aby sis dělal názor, zamyslel se a udělal si vlastní závěr….

Hm?

Tak zase příště 🙂

Pokud budeš mít problém, dotaz, připomínku, piš.

Pokud se článek líbí, sdílej, lajkuj, pošli kamarádům…

A hlavně… trénuj a přemýšlej 🙂

Podobné příspěvky
Komentáře
0

Zanechat komentář

rezervační systém   English