Blog
05
12
2014

Krátké pojednání o tréninkovém deníčku

Od Pavla 0

Krátké pojednání o tom, proč si psát tréninkový deníček.
Setkávám se s tím na tréninku neustále… Já si to pamatuju, vím, jak jsem to šel, však já si vzpomenu… Fakt? Vážně si pamatuješ, co jsi dělal ve středu na tréninku loni v únoru? Proč mám tak trochu pochybnosti? Protože to prostě nejde. Nejde si pamatovat všechno. Ne, prostě ne! Proč a k čemu je to ale dobré? Povím ti hned několik celkem dobrých důvodů, proč věnovat 3 minuty zápisu toho, co jsi právě odcvičil.

 1. Potěšíš svého trenéra 🙂
  První a samozřejmě nejzásadnější věc! Není nad to mít spokojeného trenéra. Pokud chceš, aby byl šťastný, prvním krokem je psát si poctivě svůj tréninkový deníček. Ušetříš mu tak spoustu trápení s vyhodnocováním a následným plánováním.
 2. Jedeš periodizaci? Výborně!
  Kolik že jsem to šel minule? Kolik, že to mám jít teď, kde že jsem to začínal a kde končil poslední cyklus? Nevíš? To by mohl být tak trochu problém… bez toho to totiž dost dobře nejde.
 3. Dohledáš zpětně, kdy to šlo a co naopak nemělo valný úspěch…
  Cvičíš už dlouhou dobu. Víš, že některé systémy, rutiny a programy na Tebe fungovaly skvěle, jiné ani moc ne. Vždy, když nějaký takový tréninkový sled ukončíš, napíšeš si vyhodnocení. No a co je psáno, to je dáno. Asi se nebudeš vracet k programu, co Ti nic nedal, že….
 4. … a tím pádem můžeš plánovat, co dál.
  Naopak pokud ses našel v nějaké tréninkové rutině, asi se k ní časem budeš chtít vrátit. Jasné, základy si najdeš na nějakých těch internetech. Ale ty jsi to přece už jel. Pokud se někde vyskytla chyba, dělal jsi nějakou úpravu, která Ti seděla a jaký byl vůbec celý průběh? Všechno víš a o to to teď bude lepší… není nad to využít vlastní zkušenosti.
 5. Motivace.
  Jaké jsou Tvé cíle? Najdi si první stránku deníku, kde to máš napsané. Pokud zaváháš, vracej se. Ty to chceš, ty sis to napsal, je to Tvůj sen… tak si za ním sakra jdi!
 6. Psychická připravenost na trénink.
  Dneska je to lehké, ale příští středu to bude masakr… Už se na to těším. Když víš, co je v plánu, srovnáš se s tím mnohem lépe, věř mi….
 7. Suplementace a strava.
  Stejně, jako trénink, je dobré si psát co a kdy suplementuješ a pokud jedeš v nějaké dietce, tak si ji taky pěkně zapsat. Proč? Všechno tohle má velký vliv na Tvůj výkon na tréninku.
 8. Regenerace, masáže, sauny a další příjemnosti.
  Ale ano… i tohle se vyplatí psát a plánovat podle toho trénink. Druhý den po sauně asi nebude ideální jít na osobák ve dřepu…
  ?????????????

Pár tipů na závěr:

Piš si vše!
Od rozcvičky, přes nácviky technik, přes silovou rutinu, po kondiční cvičení a závěrečné protažení.
Počet serií, opakování, použité váhy, míry, vzdálenosti, časy a nezapomeň na pauzy. Alespoň přibližně.
Vůbec není na škodu psát si, kolik je hodin na začátku a na konci tréninku. Třeba zjistíš, že nejlepší výkony máš, když jdeš na pracovní serie v 6 hodin ráno… a nebo taky ne 🙂
Zvýrazňuj si rekordy a dílčí úspěchy. Motivace je fajn věc… A kdo by nechtěl mít červené kroužky v deníčku, že 🙂
Používej sešit, ideálně s pevnými deskami. Pokud cvičíš každý den, pořiď si klasický roční plánovací kalendář. Je nejpřehlednější a nejpraktičtější.
A nyní věnujme, prosím, minutu ticha za můj deníček 2012, který mi loni sebrala povodeň….

Komentáře
0

Zanechat komentář

rezervační systém   English