Blog
22
11
2016

Report ze semináře Stojka I konaného v ARENĚ

Od Pavla 0

Na seminář jsme vyslali 2 naše trenéry, report je od jednoho z nich – Zdeňka Tučka, tak si počtěte 😉

 

V neděli 20.11.2016 jsem se v Areně Jinonice zúčastnil semináře Stojka I pod vedením Petra Růžičky. Ve zkratce pro ty, kteří nemají čas klikat na jeho stránky – Petr učí nejenom stojky, ale i jiný zdravý pohyb a návštěvu jeho seminářů můžu rozhodně doporučit.

Ale zpět k samotnému semináři – ten začínal v 10:00 a co se mi líbilo, Petr byl velmi přesný. Jednou už jsem Petra viděl při práci, tak jsem se na jeho seminář těšil.

Na začátku se nám Petr představil, řekl pár vět o své sportovní pohybové historii a čím vším se teď zabývá v rámci svých vedených hodin a seminářů. Vzhledem k tomu, že je jediným Čechem v Ido Portal Mentorship programu bylo i tohle zajímavé (kdo neví, co/kdo je to Ido Portal, má možnost se podívat a na www.idoportal.com a nad některými ukázkami pohybu jen žasnout). Pak nastala chvilka teorie – proč se máme rozcvičovat a jak, proč kompenzovat pohyb a jak vůbec na to.

Z teorie jsme lehce přešli k rozcvičce. Hodně jsme probírali ramena, vlastně komplexně celé paže prsty u rukou, zápěstí, lokty atd. Z mého pohledu už to bylo jen opakování a rozšíření znalostí, protože spoustu drilů na odolná zápěstí a pohyblivá ramena znám a učím je na funkčním tréninku u nás v Aréně. Rozhodně si z toho účastníci semináře odnesli (někdy lehce bolestivé) znalosti o tom, co vše jim většinou díky zaměstnání či jednostrannému zatížení pohybového aparátu nefunguje zcela optimálně a jak to napravit. Sám mám taky své rezervy a díky tomuto cvičení vím, kde mám prostor pro zlepšení a můžu na tom systematicky pracovat.

Po teoretickém úvodu a rozcvičce měla přijít na řadu praktická část sestávající ze stojkování a drilů na získání výdrže. Ovšem této části předcházelo drobné intermezzo v podobě stojky v horizontální poloze (jedná se o cvičení správného stojkového propnutí, jen s tím rozdílem, že u toho můžete ležet na zemi). Ale i tak to byla tortura, neboť naskládat tělo z pozice vorvaně na břiše do správné stojkové pozice není jednoduché a je to rozhodně vyčerpávající. Díky přesným pokynům Petra se ale většině účastníků semináře podařilo do požadované pozice dostat, byť s vypětím veškerých sil. Prostě ani stojka na zemi není vůbec jednoduchá záležitost, ale o to víc přináší příležitostí k pilování dokonalosti.

dsc_0467

Pak nastala hodina H, minuta M a šlo se do toho naostro. Některým šly stojky a drily lépe, některým hůře, rozhodně byly dost náročné. A na konci semináře byla vidět únava či dokonce červené tečky na obličeji, dle Petra běžná věc, která se časem ztratí (teda pouze ty tečky, příjemná únava zůstane 🙂 ).

Ze semináře jsem si odnesl hodně dobrých zážitků, znalostí a pozitivních impulzů. Zároveň jsem si uvědomil, že trénování stojky je běh na delší trať a chce to častý trénink. Tedy stojku se prostě nenaučíš za měsíc a jestli jo tak patříš k Avangerům. Odměnou za poctivé drilování ti však budou kromě super pocitu a cool fotek na Instagram i silná zápěstí, fungující lopatky, lepší mobilita ramen a páteře i koordinace pohybu.

Rozhodně to byla velmi příjemně strávená část nedělního dne a super seminář, který mě zase nakopnul k něčemu novému.

Komentáře
0

Zanechat komentář

rezervační systém   English