Blog
05
12
2014

Sumo nebo klasika

Od Pavla 0

Základní otázka dnes nezní, proč právě pozved. To je snad každému nad slunce jasné… však tolik skvělých benefitů Ti nedá žádný jiný cvik!
Tak tedy…

  • Procvičuje celé tělo od špiček po hlavu. Je relativně jednoduchý na naučení a navíc k němu člověk potřebuje minimum vybavení.
  • Rozvíjí a testuje maximální sílu jako žádný jiný cvik. Na co asi jiného dokážeš zvednout víc?
  • Krom toho, umět bezpečným způsobem zdvihnout těžké břemeno ze země se i v běžném životě celkem hodí.


Klasický mrtvý tah asi znáš. Je to jedna ze závodních disciplín silového trojboje. Jeden, ze základních ukazatelů hrubé síly. Ale sumo? Je to vlastně regulerní pozved? Technicky vzato, ano. Princip tohoto cviku je zvednou závaží ze země do vzpřímené polohy a to i sumo styl splňuje. Nic méně je zde spousta odlišností.
Tímto článkem Ti chci přiblížit, jaký je rozdíl mezi konvenčním a sumo stylem zvedání. Sám se pak rozhodni, který způsob je pro Tebe vhodnější a co budeš ve svém tréninku preferovat.

Sumo styl

image

Velkou výhodou sumo stylu je jednoduchost jeho provedení. Pokud nemáš dva metry, asi se snáze srovnáš k čince s nohama od sebe. V základní verzi nevyžaduje zdaleka takové nároky na mobilitu, jako konvence.
Pokud jsi menšího vzrůstu, máš silná stehna, dlouhý trup a dobrou pohyblivost v kyčlích, zřejmě bude pro Tebe sumo jednodušší.
Na rozdíl od konvence, při sumo stylu mnohem více zabírají svaly stehen a mnohem méně je zátěž kladena na vzpřimovače. Ty zde pracují více méně v izometrii. Mají spíše podpůrnou a stabilizační funkci. To je také důvod, proč se sumo styl zařazuje i do tréninku dřepu.
Nepopiratelnou výhodou sumo stylu je kratší rozsah pohybu a vedení dráhy mnohem blíže k těžišti, díky postavení pánve.

  • Vzpřímené držení trupu Ti dovolí vykonání tahu přímo vzhůru.
  • Startovní pozice je mnohem nižší, než je tomu u konvence.
  • Nohy jsou široko od sebe, špičky směřují do stran. Sumo má mnohem blíže ke dřepu, než klasický styl.
  • Dost důležité je dbát na streč flexorů.
  • Sumo klade velký důraz na mobilitu kyčlí, ale zároveň posiluje stabilizátory a svaly kolem kloubních pouzder.
  • A je tak trochu náročnější na stabilitu.

Konvenční styl

image2

Asi víš, jak tento způsob zvedání vypadá. Ale jaké jsou tedy výhody oproti sumu?
Mrkni na tabulku níže:

Nedostatečný rozvojkonvencesumo
Stehenní svaly

+

Hýžďové svaly

+

Vzpřimovače trupu

+

Ramenní pletenec

+

Při klasice se mnohem méně zapojují svaly nohou a zadku. Naopak většina práce připadá na záda.

No a teď to přijde. Co si tedy vybrat? Záleží na tom, co je Tvým cílem.

  • Jsem pumpička, chci být velký a ještě větší
    Pokud chceš vybudovat masivní vzpřimovače a mít záda, jak dráhu pro přistání Boeingu, nebo v létě na koupališti nahazovat křídla, měla by být klasika jasnou volbou.
    Mnohem více a komplexněji zapojuje záda a celý posteriorní řetězec. Neexistuje lepší cvik na nabrání masa v této oblasti těla.
  • Chci být nejsilnější na světě
    Je Tvým životním snem zvedat obrovské váhy, lámat rekordy, nebo ses s Frantou vsadil, že do roka a do dne zvedneš trojnásobek své váhy? Pak se podívej do zrcadla a zkus reálně zhodnotit své tělesné parametry.

    Tělesné proporcekonvencesumo
    Dlouhý trup

    +

    Dlouhé nohy

    +

    Máš-li dlouhý trup a krátké nohy, rozhodně se lépe srovnáš k sumo stylu.
    Naopak dlouhonožec s kratší pákou přes záda bude vítězit v klasice.
    Vždy a u všech stylů je velkou výhodou mít dlouhé ruce. Pokud jsi tak trochu opička, budeš nenávidět benč, ale milovat pozvedy! 🙂

  • Jsem sportovec tělem i duší a pozvedy jsou pro mě doplněk k mému sportu.
    Běháš, plaveš, jsi fighter, nebo lezeš po horách? Každému má pozved co nabídnout! Pokud chceš být opravdu koplexní, cvič oba! Nebo jinak…. nauč se oba. Mělo by Ti jít o precizní techniku, Tvým cílem by mělo být se zdokonalovat, využít maximální potenciál obou stylů. A že ho mají!
  • Jsem tak trochu blázen do cross tréninku.
    Mno… obecně jsem v zásadě proti velkému počtu opakování na pozvedu a mám-li být upřímná, konkrétně u mrtvého tahu, kde je technika dogma, přes který by ani vlak neměl přejet, se mi jeví zařazování do tréninků typu cross uplně zcestné. Ale pokud už jsi do toho spadl a prostě musíš dělat milion tahů, vyber si určitě klasiku.
  • Pozved? Ne, díky… bojím se o své zdraví.
    Karel od nás z posilovny říkal, že mrtvý tah je děsně nebezpečný a těžký cvik. Že bych ho raději neměl vůbec cvičit a proto jdu raději bouchat jednoručky. Co na to říct? Chyba nebývá ve cviku, ale v lidech. Pokud se budeš držet korektní techniky, budeš správně dýchat, cyklovat zátěž a intenzitu, nic se Ti nestane a naopak mnoho získáš.
  • Mám za sebou zranění zad. Co teď?
    Neházej činku do žita, ani jiné obiloviny. Samozřejmě záleží na tom, o jaké zranění se jednalo, v jakém bylo rozsahu a jaké mělo důsledky. Je tedy nasnadě řešit tento problém opravdu individuálně a s odborníkem. (ne každý doktor je odborník, pardon.. většina z nich cvičit prostě zakáže… raději, že…)
    Rozhodně by ses měl držet 100% techniky a opravdu velkou pozornost věnovat správnému silovému dýchání. A volit sumo styl, který je na záda mnohem méně náročný. Do svého tréninku zařaď kompenzační cviky, Primal Move pohyby a speciální cviky na posílení posturálního řetězce, které jsou méně invazivní, než konvenční mrtvý tah. A…. dej na zdravý úsudek.

Ať už si vybereš jakýkoli styl, vždy dbej na správné provedení, dýchání a cyklování. Drsňákova periodizace – těžký ->ještě těžší -> za hranicí -> zranění -> těžký -> ještě těžší -> zranění…. není pro pozvedy zrovna to lejlepší…
Správnou techniku konvenčního pozvedu, sumo stylu, programming, cviky na mobilitu a strečink – společně se správnou technikou benče učíme na semináři Enter the Barbell.

Komentáře
0

Zanechat komentář

rezervační systém   English